fbpx
Hemen Fiyat Al

Zirkonyum Kronlar

Zirkonyum Tedavisi

Zirkonyum tedavisi nedir?

Zirkonyum estetik diş uygulamaları ve zirkonyum materyalli kaplama çözümleri diş rengine en yakın tedavi yöntemleri arasında gösterilmektedir.

Zirkonyum oksit yüksek dirençli bir porselendir. Estetik beklentisi yüksek olan hastalarda geleneksel metal destekli porselen sistemlerine göre zirkonyum porselen daha doğal bir görüntü sağlamasından dolayı kullanılmaktadır. Diş destekli kron köprü protezlerde, implant üstü kron köprü protezlerde tercih edilmektedir.

Zirkonyum kaplamalar çıkar mı?

Zirkonyum kaplamaların hasta için avantajları bulunmaktadır. Diğer metal destekli porselenlerde kullanılan metal alaşımlar ışık geçirgenliğini olumsuz etkilemektedir. Zirkonyum ise diş rengine benzer yapıdadır ve daha doğal bir görünüm vermektedir. Dayanıklı ve korozyona karşı dirençli bir malzemedir.

Zirkonyum kaplama süreci protezlerin yapım süresi 3-5 seans sürmekte ve 7-10 gün içerisinde bitirilmektedir. Ancak hastanın isteklerine bağlı olarak seanslar uzatılabilir.

Zirkonyum kronlar geleneksel metal destekli kronlara göre doğal dişe daha çok benzemektedir. Bu materyaller ile farklı birçok renk seçeneği sunulmakta ve hastaların doğal dişlerine uygun kronlar hazırlanabilmektedir.

Ayrıca implant üstü kronlarda da zirkonyum kullanılabilmektedir. Hatta implant üstü abutment parçaları da zirkonyum materyalinden kullanılarak çok daha estetik sonuçlara ulaşılabilmektedir. Özellikle ön bölge dişlerde tatmin edici tedaviler yapılabilmektedir. Zirkonyum doku dostu bir materyaldir. Bazı metal alaşımlarında görülen korozyon, diş dokularında ve dişetlerinde siyah-gri renk yansıması zirkonyumlarda elimine edilmiştir.

Zirkonyum rengi nedir? Zirkonyum bakımı nasıl olmalıdır?

Zirkonyumlar ağız bakımına özen gösterildiği sürece ciddi renklenme göstermezler. Ancak ağız hijyenine dikkat etmeyen aşırı sigara çay kahve tüketimi olan hastalarda doğal dişlerde de görülebilecek lekelenmeler meydana gelebilir.

Zirkonyum kaplama bakımı, doğal dişlere uygulanan temizleme prosedürü ile aynıdır. Günlük diş bakımında yapılması gerekenler zirkonyum için de geçerlidir. Günlük 2-3 kez yapılacak doğru fırçalama tekniği ve diş ipi kullanımı zirkonyum protezlerin bakımı ve uzun süre kullanımı için yeterli olacaktır.

Zirkonyum kaplamalar dişe zarar verir mi?

Bütün kron çeşitlerinde yani kaplama yapılacak dişlerde, dişleri bir miktar aşındırmak ve yapılacak protez dişe yer açmak gerekmektedir. Dolayısıyla zirkonyum protezler için de dişlerde az miktar aşındırma yapılmaktadır ancak bu miktar metal destekli kaplamalar için yapılan aşındırmadan daha fazla değildir.

Zirkonyumun kırılma direnci ve dayanıklılığı oldukça yüksektir. Ancak yapılan protezlerde kesin bir kullanım ömrü verilmesi doğru değildir. Çünkü kullanılan malzeme kadar kullanan kişinin kas aktivasyonu, anormal alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları da protezin ömrü üzerinde etkili olmaktadır..